fbpx
Dlaczego ocieplenia pianką PUR nie można wykonać samodzielnie?

Dlaczego ocieplenia pianką PUR nie można wykonać samodzielnie?

Polacy słyną ze swojej samodzielności, dlatego w pierwszej chwili wszelkie modernizacje wewnątrz i na zewnątrz domu chcemy wykonać sami. Nie zawsze jest to jednak opłacalne i bezpieczne. Bardzo często samodzielna praca bez doświadczenia daje kiepski efekt. Dzisiaj wyjaśnimy, dlaczego ocieplenia pianką PUR nie można wykonać samodzielnie!

Czy pianka PUR jest bezpieczna dla zdrowia?

Pianka natryskowa dobrych producentów, w tym pianka Icynene, ma odpowiedni certyfikat jakości i bezpieczeństwa. Zamknięta w niedużym sprayu pianka poliuretanowa zajmuje mało miejsca, nie tworzy niepotrzebnych odpadków i po zaschnięciu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Nie bez powodu piankę PUR nazywa się ekologiczną.

Zostaje tylko mały haczyk, a mianowicie nakładanie pianki. Budynek mały, czy duży, metraż do pokrycia pianką natryskową zawsze jest spory. Pianka podczas aplikacji pyli się i wydziela zapach. Nie jest to szkodliwe dla środowiska, ale dla człowieka już tak. Każdy pył jest dla nas szkodliwy. Z tego względu fachowcy mają specjalne ubrania ochronne (na których domorośli budowlańcy zawsze oszczędzają) i wiedzą, na co uważać podczas pracy. 

Pianka szybko zastyga, twardnieje i nie emituje do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. Po upływie 48 godzin nie wydziela również żadnych zapachów. 

Przyrost pianki natryskowej i umiejętność jej nakładania

Pianka natryskowa PUR w stanie początkowym mieści się w pojemniku typu spray. W trakcie nakładania stopniowo zwiększa swoją objętość. W ten sposób pianka może mieć przyrost od 10 cm do 25 cm. Wielkość przyrostu zależy oczywiście od rodzaju pianki. 

Chcąc wykorzystać wszystkie korzystne właściwości pianki natryskowej PUR, czyli jej wodoszczelność, odporność na upływ czasu, łatwość uszczelniania trudno dostępnych miejsc, musimy skupić się na prawidłowym jej położeniu. Źle zaaplikowana pianka natryskowa również może tworzyć mostki termiczne. A obecność prześwitów, którymi ucieka ciepłe powietrze to jak atak na własne konto bankowe. Przy źle wykonanej izolacji nawet najlepsze ekologiczne kotły i piece grzewcze nie obniżą nam rachunków za ogrzewanie i nie poprawią komfortu w domu. 

Sprzęt do wykonywania izolacji natryskowej: agregat

Przechodzimy do najważniejszej kwestii, czyli sprzętu do aplikacji pianki poliuretanowej. Jeśli chcesz zakupić taki sprzęt na własny użytek, przygotuj się na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych… Nie brzmi to zbyt oszczędnie, prawda? Między innymi to zakup agregatu do pianki natryskowej odpowiada za nieco wyższą cenę ocieplenia pianką PUR. Taki agregat trzeba również umieć obsłużyć. A ocieplenie budynku nie jest dobrym momentem na naukę, bo każdy błąd sporo kosztuje, jeśli chodzi o izolację. 

Pamiętajcie, że to właśnie naprawa lub wymiana starej izolacji wymaga najwięcej wysiłku i kosztów. Warto zrobić to raz, a dobrze i decydować się na kolejne inwestycje, ciesząc się komfortem w domu i spokojem z termomodernizacją na kilkadziesiąt lat!